Dysleksja to głównie trudności zapamiętywaniem, a co za tym idzie problemy z uczeniem się na pamięć. Warto wtedy wykonywać ćwiczenia na koncentrację czy też korzystać z technik zapamiętywania takich jak skojarzenia, grupowanie lub mapy myśli. 

Moje tipy:

  1. Najważniejsze jest, żeby być świadomym swoich trudności, wtedy odchodzi cała irytacja i obwinianie siebie za ‘głupie’ błędy. Tak się zdarza i nic teraz nie poradzę.
  2. Kluczem jest poznanie swoich słaby stron, czyli „ja wiem, gdzie robię błędy, dlatego sprawdzam tam kilka razy”. Tym sposobem łatwo wyłapuję pomyłki, a co więcej mogę wyćwiczyć moje słabe strony.
  3. Znaleźć swoją metodę! Ja np. muszę mieć notatki ładnie poukładane. Nic nie może być niedopowiedziane czy niedokończone. A do tego dużo kolorów i podkreślania. Regułki gramatyczne mi nie wchodziły, więc gramatyki uczyłam się na przykładach. Zamiast pisać, kiedy używamy jakiegoś czasu, pisałam kilka przykładowych dla niego zdań i wszystkie te zasady były właśnie w tych zdaniach zawarte. (tu nie wiem czy to jest jasne więc można dać przykład: zamiast pisać, że czasu present perfect używa się m.in. wtedy kiedy ważny jest skutek w teraźniejszości, a nie powiedzenie kiedy dana czynność została wykonana pisałam zdanie I have learnt how to swim so now I can get in the water and I won’t drown.
  4. Praktyka! Czyli rozmowa w języku angielskim ☺ bo jeśli chodzi o oglądanie filmów czy słuchanie długich podcastów to ciągle ciężko mi się skupić.

Autor: Paulina Rojewska